Microbiological Specimen Transport and Collection Kits
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (34)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (17)
- (3)
- (28)
- (3)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (35)
- (106)
- (27)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (76)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (6)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (7)
- (20)
- (17)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (19)
- (1)
- (6)
- (8)
- (12)
- (3)
- (30)
- (60)
Filtered Search Results
COPAN Diagnostics UTM™ Bulk Viral Specimen Collection Tube
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The bulk viral specimen collection media tubes are intended for the collection, transport and preservation of clinical specimens containing viruses for viral molecular diagnostic testing, including COVID-19, chlamydia, mycoplasma or ureaplasma organisms
Thermo Scientific™ Remel™ BactiSwab™ Gel Collection and Transport Swabs: Single Swab Amies Charcoal
Thermo Scientific™ Remel BactiSwab Gel Collection and Transport Swabs provide excellent recovery for a wide range of bacteria, including anaerobes.
| Description | Amies Charcoal |
|---|---|
| Format | Tube |
| Shaft Material | Plastic |
| Quantity | 1 Tube/Envelope |
| Closure Color | Black |
| Media Type | Amies Charcoal |
Thermo Scientific™ MicroTest™ Kits
Maintain viability of viruses chlamydiae, mycoplasma and urealasma during transport and long-term storage with kits including media and traditional swabs.
| Quantity | 100 Kits/Pk. |
|---|
BD Universal Viral Transport Vials
For the collection and transport of clinical specimens containing viruses, chlamydiae, mycoplasmas or ureaplasmas from the collection site to the testing laboratory
| For Use With (Application) | Collection and transport of clinical specimens containing Viruses, Chlamydiae, Mycoplasmas or Ureaplasmas from the collection site to the testing laboratory |
|---|
Copan Diagnostics UTM™ Bulk Viral Specimen Collection 16 x 100 mm Tube
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
UTM Universal Transport Medium™ bulk viral specimen collection media tubes are intended for the collection, transport and preservation of clinical specimens containing viruses for viral molecular diagnostic testing, including COVID-19, chlamydia, mycoplasma or ureaplasma organisms. Specimen collection swab is not included.
BD BBL™ CultureSwab™ Plus Transport Systems: Amies Gel without Charcoal, Double Swab
For collection and transport of aerobes
Thermo Scientific™ MicroTest™ M4RT 3mL Tube
Maintain organism viability and counts for verification studies, quality control procedures, and repeat testing of viruses and chlamydiae with top quality media from the experts in media.
BD Liquid Amies Elution Swab (Eswab) Collection/Transport System
Intended for the collection and transport of clinical specimens containing aerobes, anaerobes and fastidious bacteria from the collection site to the testing laboratory
| Product Type | Elution Swab Collection Kit |
|---|---|
| Quantity | 50 Pk. |
| Fill Volume | 1 mL |
| Storage Requirements | 5°C to 25°C |
| For Use With (Application) | For the collection and transport of clinical specimens containing aerobes, anaerobes and fastidious Bacteria |
| Sterility | Sterile |
| Media Type | Liquid Amies |
| SwabConfiguration | Single Applicator |
BD BBL™ CultureSwab™ Transport Systems: Liquid Stuart, Soft Aluminum Wire
For collection and transport of aerobes
Great Lakes Diagnostics ARX Viral Transport Media
The ARX Liquid Amies Collection and Transport System (ARX) is intended for use in the collection of clinical specimens.
| Color | Clear |
|---|---|
| pH | 7.4 |
| Quantity | 500/Cs. |
| Material | Polypropylene |
| Storage Requirements | 2 to 30°C |
| Shelf Life | 18 months |
| Closure Color | Red |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Transport Temperature | 2 to 30°C |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Transportation Apafix Vial
Fisherbrand Transportation Vials are high-quality, cost-effective vials utilised for the collection of stool samples. Apafix is a formalin-free, non-toxic, environmentally friendly fixative that carries no warning symbols.
| Product Type | Multitrans Collector |
|---|---|
| Packaging | Peel pouch |
| Shaft Material | Plastic |
| Quantity | 100/Cs. |
| Storage Requirements | 2°C to 25°C |
| For Use With (Application) | For recovery of Viruses, Chlamydia, Mycoplasma and Ureaplasma |
Thermo Scientific™ MicroTest™ M4RT 3mL w/o Beads Tube, Red
Maintain viability of viruses chlamydiae, mycoplasma and urealasma with top quality transport and storage media that comes in four versatile formulations
Thermo Scientific™ BactiSwab™ Gel Collection and Transport Swabs: Dual Swab Amies Clear
Thermo Scientific™ Remel BactiSwab Gel Amies Clear are supplied with double plastic shaft.
| Description | Amies Clear |
|---|---|
| Shaft Material | Plastic |
| Quantity | 1 Tube/Envelope |
| Closure Color | Blue |
| Media Type | Amies Clear |
Thermo Scientific COPAN FecalSwab™
Simplify fecal specimen collection and preservation for enteric diagnostics with the COPAN FecalSwab™ System, designed for automated specimen processing.